Select Page

apostlejohnwtaylor ( ** )

John Whittaker Taylor


John W. Taylor

  • Apostle number:  41
  • Quorum of the Twelve number:  34
  • Date of birth:  May 15, 1858
  • Place of birth:  Provo, Utah County, Utah
  • Date of apostolic ordination:  May 15, 1884
  • Age when ordained apostle:  26 years 00 months
  • End of apostolic service:  March 28, 1911
  • Total apostolic years:  26 years 10 months
  • Date called into the Quorum of the Twelve:  October 16, 1882
  • End of service in the Quorum of the Twelve:  April 1, 1905
  • Tenure in the Quorum of the Twelve:  20 years 10 months
  • Date of death:  October 10, 1916
  • Age at death:  58 years 4 months
  • Place of death: Forest Dale, Salt Lake County, Utah  (Salt Lake City)
  • Remarks:  Son of John Taylor (president of the Church), he resigned from the Quorum of the Twelve in October of 1905 and was excommunicated from the Church in 1911.  This action was due to his stance against the Church’s discontinuation of the practice of plural marriage.

Click here to return to the Apostle information menu